Apples cost L rupees per kilogram for the first 30 kilograms and Q rupees per ki

Loading

โœช Choose the correct option.

Apples cost L rupees per kilogram for the first 30 kilograms and Q rupees per kilogram for each additional kilogram. If the price paid for 33 kilograms of apples is Rs. 1167 and for 36 kilograms of apples is Rs. 1284, then the cost of the first 10 kgs of apples is:

A. Rs.117
B. Rs.1053
C. Rs.350
D. Rs.281

Leave a Comment