Anil buys cashews and raisins from a farmer, the per kg price of cashews being f

Loading

โœช Choose the correct option.

Anil buys cashews and raisins from a farmer, the per kg price of cashews being four times that of raisins. He sells 8 kg cashews at 20% profit, and 12 kg raisins at 30% profit to Sunil. Now, Sunil sells 5 kg of cashews at ?120 per kg, and then mixes the remaining cashews and raisins and sells this mixture at ?95 per kg. If Sunil makes a total profit of 25% the price, in ? per kg, paid by Anil for cashews is:

A. 130
B. 146
C. 120
D. 160

Leave a Comment