Prabodh bought 30 kg of rice at the rate of Rs. 8.50 per kg and 20 kg of rice at May 24, 2022 by Amish Rai โช Choose the correct option.Prabodh bought 30 kg of rice at the rate of Rs. 8.50 per kg and 20 kg of rice at the rate of Rs. 9.00 per kg. He mixed the two. At what price (App.) per kg should he sell the mixture in order to get 20% profit?A. Rs 9.50B. Rs.8.50C. Rs. 10.44D. Rs. 12.00 Submit Answer